Dozens to hit area track meets this week

Posted

Follow @ByZachSmith and @HCNSports on Twitter for the latest news on all local sports. 

Email: sports@hillcountrynews.com

HCN Sports schedule and results 

More than 100 LISD athletes earned a trip to their respective area track meets by qualifying in district meets held last week. 

Cedar Park, Rouse, Leander, Vandegrift, and Vista Ridge all had athletes set personal bests and advance at the District meet last week. The District 25-6A meet was held at Vandegrift while the District 19-5A meet was in Georgetown. 

The Cedar Park boys’ team won the district title with 151 points and the Rouse girls came in second overall with 140 points. Vandegrift was the highest finisher in both boys and girls in 6A, coming in second place in the team standings. 

“The second place in the varsity group was the best we’ve ever done,” Vandegrift boys track coach Scott Hermes said. “In a year that we moved up to 6A, to have that success is really phenomenal for the program. We took home a lot of medals and qualified 15 boys to the area meet.”

The top four finishers in each event at the district meet advance to the area meet. The top four finishers again move on to regionals from that meet. Only the top two places in each event from the regional meet advance to the state meet in Austin. 

Leander, Vista Ridge and Vandegrift area meet will take place Thursday at Rutledge Stadium in San Antonio. Cedar Park and Rouse head to East View High School for the area meet on Thursday. 

A few results stood out from the long list of district events. 

Emily Forster played in a state semifinal soccer game on Thursday and then ran in three races at the meet, finishing second in the 800 Meter and winning the individual district title in the 1600 and 3200 Meter races. 

The Vandegrift boys’ team won the 4X100 Meter Relay. Hermes said they set a school record in the race in the third meet of the season and have since gone on to break their own record three times this season.

District 25-6A Area Qualifiers:

Boys 100 Meters 

Mack Parker, Vandegrift, 11.13

Lucas Bakker, Vandegrift, 11.21 

Devin Walker, Vista Ridge, 11.26

Boys 200 Meters

Gavin Davis, Leander, 22.80           

Alan Palmer Vista Ridge, 23.18

Girls 200 Meters

Adeline Carter, Vandegrift, 25.80

Boys 400 Meters

Gavin Davis, Leander, 49.38

Girls 400 Meters

Adeline Carter, Vandegrift, 57.66

Elizabeth Roca, Leander, 58.48

Lauryn Asiedu, Vista Ridge, 59.10

Boys 800 Meters

Sam Wells, Vandegrift, 1:59.71

Girls 800 Meters

Emi McCollum     , Vandegrift, 2:18.34

Helen Roddy, Vista Ridge, 2:18.63

Boys 1600 Meters

Sam Wells, Vandegrift, 4:29.85

Girls 1600 Meters

Jordan Mathis, Vandegrift, 5:11.49 

Natalie Goddard, Vandegrift, 5:17.90

Loren Goddard, Vandegrift, 5:18.48

Boys 3200 Meters

Victor Carillo, Leander, 9:41.13

Anthony Monte, Vandegrift, 9:52.05

Girls 3200 Meters

Jordan Mathis, Vandegrift, 11:19.41

Natalie Goddard, Vandegrift, 11:24.13

Allison Mopsik, Vandegrift,11:28.28

Boys 110 Meter Hurdles 39”

Dakota Kleffner, Vandegrift, 15.32

Kyren Woodley, Vandegrift, 16.13

Girls 100 Meter Hurdles 33”

Izzy George, Vandegrift, 16.82

Juanita Martinez, Leander, 17.24

Boys 300 Meter Hurdles 36” 

Dakota Kleffner, Vandegrift, 39.10

Boys 4X100 Meter Relay

Vandegrift (Shay Schaffner, Mack Parker, Alex Singleton, Lucas Bakker), 43.00

Vista Ridge (Alan Palmer, Devin Walker, Jamil Pittman, Joe Goodwin) 43.22

Boys 4X400 Meter Relay

Vandegrift (Preston Mayo, Rehaan Adhikary, Jonathan Roth,Dakota Kleffner), 3:26.94

Leander (Gavin Davis, Bryce Carson, Ismael Sanchez, Rashad Carter), 3:27.17

Girls 4X400 Meter Relay

Vandegrift (Kyla Peeples, Taylor Grikis, Emi McCollum, Adeline Carter), 4:00.58                             

Leander (Taylor Bode, Annadyne Salisbury, Nicole Schwalbach, Elizabeth Roca), 4:04.51             

Vista Ridge (Lauryn Asiedu, Helen Roddy, Maggie Dale, Stasya Hopp), 4:06.46

Boys Shot Put 12lb

Vandegrift, Oso Ifesinachu, 44-10.75

Girls Shot Put 4 kg

Leander, Busisiwe Banda, 33-05.25

Discus 1kg

Vandegrift, Jules Mokry, 95-02

Boys High Jump

Vista Ridge, Brandon Taylor, 6-02.00           

Vista Ridge, Quinton Taylor, 6-02.00            

Boys Pole Vault

Vandegrift, Luke Leblanc, 14-00.00

Girls Pole Vault

Vandegrift, Savanna Ullmann, 10-06.00

Vandegrift, Ina Edstrom, 10-00.00

Boys Long Jump

Vista Ridge, Alan Palmer, 20-08.50               

Girls Long Jump

Vandegrift, Skylar Knitowski, 16-09.00

Boys Triple Jump

Leander, Chase Barrick, 38-03.50

Girls Triple Jump

Leander, Emily Irlbeck, 33-11.75

District 19-5A Area Qualifiers

Boys 100 Meters

Cedar Park, Obinna Udoye, 11.36

Girls 100 Meters

Cedar Park, Chika Onyia,12.79

Rouse, Jaylin Reeves, 12.84

Boys 200 Meters 

Cedar Park, Desmond Brink, 22.84

Girls 200 Meters

Cedar Park, Chika Onyia, 25.93

Boys 400 Meters

Cedar Park, Jack Reuter, 51.62

Rouse, Alex Bourland, 51.64

Girls 400 Meters

Cedar Park Sophia Roach, 59.72

Rouse, Sydney Hoppe, 1:01.92

Boys 800 Meters

Cedar Park, Sangmin Yi, 1:59.88

Girls 800 Meters

Rouse, Emily Forster, 2:21.97

Cedar Park, Sophia Roach, 2:21.97

Boys 1600 Meters

Cedar Park, Tyler Grendel, 4:37.96

Girls 1600 Meters

Rouse, Emily Forster,         5:22.80

Cedar Park, Jaida Lyles, 5:25.76

Boys 3200 Meters

Rouse, James Tisdale, 9:50.00

Cedar Park, Tyler Grendel, 9:58.03

Girls 3200 Meters

Rouse, Emily Forster, 11:29.82

Cedar Park, Jaida Lyles, 12:00.33

Boys 110 Meter Hurdles 39” 

Cedar Park, Hayden Aberegg          , 15.58

Girls 100 Meter Hurdles 33” 

Rouse, Abigail Bendle, 15.96

Cedar Park, Alena Albertson, 16.92

Boys 300 Meter Hurdles 36” 

Cedar Park, Hayden Aberegg, 39.92

Girls 300 Meter Hurdles 30”

Rouse, Abigail Bendle, 45.54 

Cedar Park, Reagan Hillis, 47.54

Boys 4X100 Relay

Cedar Park (Alejandro Leal-waldron, Eric Shine, Desmond Brink, Obinna Udoye), 42.97

Girls 4X100 Relay

Rouse (Abigail Toops, Reilly Henrich, Kylie Carpenter, Jaylin Reeves), 49.46

Boys 4X200 Relay

Cedar Park (Alejandro Leal-waldron, Eric Shine, Desmond Brink, Aries Ramos), 1:29.54

Girls 4X200 Relay

Cedar Park (Holley Ruckel, Aliesha Myles, Julia Meyer, Chika Onyia),1:46.62

Rouse (Kylie Carpenter, Ashtin Land, Reilly Henrich, Jada Swedenburg), 1:49.69

Boys 4X400 Relay

Cedar Park (Sangmin Yi, Hayden Aberegg, Evan Dickinson, Jack Reuter), 3:28.62

Girls 4X400 Relay

Rouse (Jaylin Reeves, Sydney Hoppe, Madison Schulz, Abigail Bendle), 4:04.72 

Boys Shot Put 12lb 

Cedar Park, Logan Mayou, 46-11.00             

Cedar Park, Keith Bublitz, 44-04.25

Boys Discus 1.6kg

Cedar Park, Nick Langlois, 135-06

Girls High Jump

Rouse, Abigail Toops,         5-04.00

Girls Pole Vault

Cedar Park, Alex Montanez, 10-06.00

Boys Long Jump

Rouse, Stephen Wilson, 21-00.00

Cedar Park, Eric Shine, 20-06.50

Girls Long Jump

Rouse, Abigail Toops, 16-08.50

Cedar Park, Chika Onyia, 16-08.00

Boys Triple Jump

Cedar Park, Obinna Udoye, 43-00.00

Girls Triple Jump

Cedar Park, Chika Onyia, 35-07.75

Rouse, Noelle' Mitchell, 33-11.00

Rouse, Reilly Henrich, 33-10.00

Comments